Kultūros paveldo objektas

PASTATAS VILNIAUS G. 42, KAUNE

Objektas: Pastatas (u.k.33788) (fasadų tvarkybos darbų projektas) 
Bendras plotas: 3160,48 m²
Metai: 2017 m.
Projekto bendraautoriai: Jurgita Masaitienė ir kiti

 

Trijų aukštų su rūsių pastatas yra pavienis kultūros paveldo objektas. Pastatas pastatytas 1882m, rekonstruotas 2013-2014m. Pastato planas netaisyklingos „U“ formos, stogas – dvišlaitis, nusklembtas.

Pastato pagrindiniai fasadai nuo Vilniaus, Palangos ir Kurpių g. yra gausiai dekoruoti architektūrinėmis detalėmis, tinkuoti (priskiriami Kauno gubernijos (1843-1918m) laikmečiui). Pirmas (cokolinis) aukštas išskirtas tamsesnės pilkos spalvos tinku, su rustais ir įražomis. Pastato fasadai sudalinti horizontaliai (karnizais) ir vertikaliai (viengubomis ir dvigubomis kolonomis).

Stačiakampio formos antro ir trečio aukšo langai puošti langų apvadais su viršuje „rakteliais“. Antrame ir trečiame aukštuose po langais yra iš tinko suformuotos dekoratyvinės detalės. Pagrindiniai du įėjimai nuo Vilniaus g. įrėminti stačiakampio formos kolonomis. Šiaurinio, rytinio ir pietinio fasadų antro ir trečio aukštų fasadų tinkas smėlinės spalvos. Fasadų dekoratyvinės detalės išskirtos keliomis spalvomis (pilka, balta, šviesiai smėline).

XX a. pr. valda, kurioje stovi objektas, priklausė pirkliui Markui Aronovskiui. Objektą, adresu Vilniaus g. 42, Kaune sudarė du sujungti triaukščiai pastatai: 1) mūrinis 3 a. namas su rūsiu ir palėpe iš Vilniaus ir Palangos g. pusės ir 2) mūrinis 3 a. namas iš Palangos ir buvusios Gardino g. (dab. Kurpių g.) pusės. Kada abu pastatai sujungti į vieną objektą, nenustatyta.

Abu pastatai buvo nuomojami. Nuo XX a. pr. pastate iš Vilniaus ir Palangos g. pusės buvo nuomojamas rūsys, I aukšte patalpos nuomotos krautuvėms, sandėliams, butams, II – III aukštuose buvo nuomojami butai. 1910 – 1914 m. III pastato aukšte, išnuomotame 7 kambarių bute, veikė p. Berlovičiaus mokykla.Pastato iš Palangos ir Gardino g. (dab. Kurpių g.) pusės I aukšte buvo nuomojamos kontoros, I – III aukštuose – butai nuo 1 iki 6 kambarių.

Tarpukario laikotarpiu pastatuose buvo įsikūrusios p. Elijaus Šneiderio drabužių siuvykla „Orfa“ su valgykla darbininkams (minima nuo 1929 m.); kepykla su cukraine „Segalio“ (minima 1930 m.); II aukšte firma „Mogilevskis ir Finas“ nuomavo sandėlį (minimas 1930 m.); taip pat veikė p. Mejerio Finkelio trikotažo dirbtuvės su valgykla darbininkams ir dirbinių sandėliu (minimos 1934 m.); buvo įsikūrusi K. M. S. pradžios mokykla Nr. 5 (minima 1936 m.); III aukšte esančias patalpas nuomavo Kauno II valstybinė amatų mokykla (minima 1939 m.); patalpas pastate nuomavo Kauno vartotojų bendrovės „Parama“ (Karmelitų g. 22) 9-ta galanterijos krautuvė (minima 1941 m.), įvairios kitos parduotuvės, įstaiga, kitose patalpose buvo nuomojami butai.